20 krajów z najlepszym systemem edukacji

Kraje w 2023 roku zostały sklasyfikowane na podstawie globalnej ankiety, która opierała się na percepcji, wykorzystując zestawienie wyników z równorzędnych atrybutów poszczególnych krajów. Państwa o dobrze rozwiniętym systemie edukacji są postrzegane jako atrakcyjne dla studiujących na tamtejszych uniwersytetach i oferujące najwyższą jakość kształcenia.

Najlepiej rozwinięte kraje pod względem systemu edukacji na skalę globalną

20. Finlandia
Finlandia jest uważana za kraj o najlepszym systemie edukacji na świecie nieoficjalnie od 2000 roku. Po uwzględnieniu pięciu nowych kluczowych wskaźników w naszym systemie rankingowym dotyczącym edukacji, przewiduje się, że Finlandia zdobędzie oficjalny tytuł w 2017 roku.

19. Japonia
Przez ostatnie trzy lata Japonia zajęła drugie miejsce w rankingu Sonda World Top 20 dotyczącym edukacji. Przewiduje się, że Japonia utrzyma to drugie miejsce przez czwarty rok z rzędu. System edukacji w Japonii nadal jest uznawany za jeden z najlepszych, dzięki doskonałemu rozwojowi uczniów w wieku od 5 do 14 lat.

18. Korea Południowa
Przewiduje się, że Korea Południowa, trzykrotny zwycięzca w rankingu Najlepsze na świecie, zajmie trzecie miejsce w rankingu Education Poll w 20. roku. Dodatkowo, Korea Południowa osiągnęła dobre wyniki jedynie pod względem wskaźnika ukończenia uczniów w wieku od 5 do 2017 lat w pięciu nowych wskaźnikach.

Warto jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich trzech lat Korea Południowa planowała zajęcie drugiego lub trzeciego miejsca, jednak po ocenie wyników testów jesiennych oraz wskaźników ukończenia szkół średnich i studentów, ostatecznie zajęła pierwsze miejsce w corocznym plebiscycie.

17. Dania
Dania, kraj prawdopodobnie najbardziej niedoceniany na świecie, ponownie wykazała się elitarnym rozwojem w dziedzinie edukacji. W poprzednim roku Dania zajęła 8. miejsce w rankingu World Top 20 Education Poll, otrzymując wysoką ocenę we wszystkich pięciu nowych wskaźnikach.

16. Rosja
Po osiągnięciu historycznego rekordu, zajmując 3. miejsce w rankingu Top 20 Education Poll na świecie, Rosja nadal należy do czołowych krajów w Europie pod względem przygotowania swoich uczniów do rynku pracy.

Stosunek liczby uczniów do nauczycieli dla uczniów w wieku od 14 do 18 lat (jeden nauczyciel na dziewiątego ucznia) w Rosji jest trzeci najwyższy na świecie. Rosja utrzymuje swoją pozycję jako wyraźny faworyt do zajęcia miejsca w pierwszej piątce już trzeci rok z rzędu.

15. Norwegia
Norwegia zakończyła rok 2016 na 16. miejscu, ale w pierwszym kwartale roku 2017 awansowała o 10 miejsc w rankingach.
W Norwegii stosunek liczby nauczycieli do uczniów jest drugi na świecie (jeden nauczyciel na jednego ucznia) oraz piąty na świecie w przypadku uczniów szkół średnich (jeden nauczyciel na dziesięciu uczniów).
Podobnie jak w większości krajów, wyniki Norwegii w międzynarodowych testach będą miały wpływ na ich pozycję w grudniowym głosowaniu.

14. Wielka Brytania
W wyniku spadku o jedno miejsce w zeszłorocznych rankingach końcowych, problemy brytyjskich nauczycieli zaczynają wpływać na ich pozycje w rankingach międzynarodowych.

W ciągu ostatnich czterech lat nauczyciele w Wielkiej Brytanii walczyli o poprawę swoich wynagrodzeń, większe wsparcie w klasach oraz potrzebę rekrutacji większej liczby nauczycieli. Jeśli problemy te będą się utrzymywać, Wielka Brytania może po raz pierwszy wypaść z pierwszej dziesiątki rankingu.

13. Izrael
Izrael utrzymuje swoją silną pozycję w kręgach międzynarodowych, dzięki swojemu systemowi edukacji, który wspiera wczesny rozwój dziecka i zajmuje drugie miejsce na świecie.

Dodatkowo, poprawa wskaźników ukończenia szkół podstawowych i wskaźników zapisów do szkół w Izraelu należy do najwyższych na świecie. Istnieje możliwość, że Izrael zakończy rok w pierwszej piątce rankingu.

12. Szwecja
Szwecja odnotowała imponujący postęp w ciągu ostatnich trzech lat. Nadążając za innymi skandynawskimi kolegami (Finlandią, Danią i Norwegią), Szwecja zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczby uczniów szkół średnich (w wieku od 15 do 18 lat). Wskaźniki ukończenia dla uczniów szkół podstawowych (od 13 do XNUMX lat) plasują się na szóstym miejscu.

11. Hongkong
Hongkong posiada najwyższy na świecie wskaźnik zapisów uczniów do szkół podstawowych. Mimo zajęcia 14. miejsca w zeszłorocznym rankingu Top 20, jeśli Hongkong chce kiedykolwiek znaleźć się w pierwszej dziesiątce, musi poprawić liczbę zapisów do przedszkoli.

10. Niderlandy
Holandia, która zajęła 20. miejsce w zeszłorocznej ankiecie World Top 11, spadła o jedno miejsce i znalazła się na 21. miejscu w tegorocznej selekcji wstępnej.

Holandia nadal utrzymuje swoją pozycję jako mocny zawodnik w corocznych rankingach, zwłaszcza w kategorii edukacji podstawowej i średniej. Ważne jest, aby ich wyniki w międzynarodowych testach z matematyki, nauk ścisłych i czytania poprawiły się w obu tych grupach wiekowych. Jeśli to nastąpi, Holandia powinna zakończyć rok na wyższych miejscach w porównaniu do ubiegłorocznych rankingów.

9. Belgia
Belgia posiada potencjalnie najbardziej złożony system edukacji na świecie, składający się z trzech różnych społeczności: flamandzkiej, niemieckiej i francuskojęzycznej. Pomimo tego, zajmuje 9. i 4. miejsce pod względem stosunku nauczyciel-uczeń w klasach podstawowych i średnich, a także 5. i 1. miejsce w rekrutacji uczniów do szkół podstawowych i średnich.

Dodatkowo, Belgia ma trzeci najwyższy na świecie wskaźnik zapisów do przedszkoli (98%). Dlatego nie można wykluczyć, że Belgia znajdzie się w pierwszej dwudziestce na koniec roku, biorąc pod uwagę te wskaźniki i wyniki.

8. Niemcy
Niemcy są uznawane za światową potęgę w dziedzinie sprawiedliwości gospodarczej i społecznej. Przed nimi kolejny rok pełen prób, aby powrócić do pierwszej dziesiątki krajów o najwyższym rozwoju edukacji na świecie.

Po dwóch latach poza pierwszą dziesiątką, Niemcy stoją przed ważnym wyzwaniem, jakim jest ponowne zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce w bieżącym roku.

7. Chiny
W przeciwieństwie do Niemiec, Chiny zakończyły rok 2016 w pierwszej dziesiątce, zajmując 10. miejsce. Jednak przed nimi stoi trudne wyzwanie, jakim jest powtórzenie tego osiągnięcia w bieżącym dziewiątym roku.

Główną przeszkodą dla Chin będzie poprawa wskaźników uczęszczania do przedszkoli we wczesnym dzieciństwie. Każdego roku brakuje im tego, aby zajmować miejsce w pierwszej piątce rankingu. Mamy nadzieję, że zainwestują więcej w rozwój każdego dziecka.

6. Singapur
Singapur jest uznawany za kraj, który osiąga najlepsze wyniki w międzynarodowych testach szkolnych. Ich wyniki z testów z matematyki, nauk ścisłych i czytania w szkołach podstawowych i średnich są jednymi z najwyższych na świecie, a w 2016 roku były nawet najlepsze. Jednak liczba uczniów w szkołach podstawowych i średnich nie jest imponująca.

Niemniej jednak, Singapur nie zdołał znaleźć się w pierwszej dwudziestce w obu tych obszarach. Brak odpowiednich inwestycji w edukację każdego dziecka w kraju staje się wyzwaniem dla ich ekonomicznego i społecznego rozwoju.

5. Portugalia
Portugalia jest jednym z krajów posiadających solidny system edukacji, który zawsze plasuje się w kategorii dobra, średnia lub poniżej średniej. W zeszłorocznej ankiecie preselekcji przewidywano, że Portugalii uda się znaleźć w pierwszej dwudziestce, ale niestety nie udało im się zakwalifikować.

4. Węgry
Węgierski system edukacji zajął 20. miejsce na świecie w zeszłym roku. Wyróżnia się piątym najwyższym stosunkiem liczby nauczycieli do uczniów w szkołach średnich, co prawie gwarantuje większą liczbę ukończeń w tym roku. Jednak jednym minusem jest bardzo niski wskaźnik ukończenia studiów wyższych (32%).

3. Estonia
Estonia zajmuje 8. miejsce w rankingu krajów Europy Północnej. Mimo że nie znaleźli się w pierwszej dwudziestce zeszłorocznego rankingu, ich kraj ma najwyższy na świecie wskaźnik ukończenia szkoły podstawowej przez uczniów.

2. Francja
Francja odnotowała najwyższy wskaźnik uczęszczania dzieci do placówek przedszkolnych w zeszłorocznym sondażu, co zwiększa ich szanse na ponowne znalezienie się w pierwszej dwudziestce. Co więcej, interesującym faktem jest to, że Francja ma 20. największą liczbę uczniów w wieku szkolnym podstawowym na świecie.

1.USA
Czy dostrzegasz nadchodzące zmiany? Bez wątpienia rząd Stanów Zjednoczonych znajduje się w okresie przejściowym. USA zaskakująco zakończyły ubiegły rok na 7. miejscu w rankingach, osiągając najlepszy wynik od lat 70-tych.